OTÁZKY

Odstránenie tuku z problémových partií je jedným z najvyhľadávanejších estetických zákrokov. Najčastejšie korigované oblasti sú brucho, boky, stehná a podbradok. Operácia je nenáročná, s rýchlou rekonvalescenciou a trvalým efektom. Okamžitým želaným výsledkom je krásne tvarovaná postava. Zákrok je možné realizovať aj v lokálnej anestézii. Krajšie, dokonalejšie tvary majú vďaka Lipolife 3G osobnosti, ktorým na vzhľade záleží, a môžete aj vy.

Prečo je laserová liposukcia lepšia ako klasická?

Základným princípom liposukcie je odstránenie tukového tkaniva z oblasti, kde je ho nadbytok, pomocou kanýl. Laserová energia, ktorá pri tejto procedúre pôsobí, umožňuje tukové tkanivo odstraňovať šetrnejšie a v kratšom čase. Vplývaním na okolité tkanivo zároveň dochádza aj k liftingu kože a zastavovaniu krvácania. Výsledným efektom inovatívnej laserovej liposukcie je rýchlejšie a šetrnejšie odstránené tukové tkanivo, s menším množstvom pooperačných modrín a opuchov, s pridaným liftingom kože v danej oblasti.

Pre koho je liposukcia vhodná? Je to spôsob, ako sa dá viditeľne schudnúť alebo skôr tvarovanie postavy? Aké výrazné môžu byť výsledky?

Laserová liposukcia je metóda na tvarovanie postavy pre tých, ktorí majú problémové partie s ťažko korigovateľným tukovým nadbytkom. U žien je to zväčša oblasť podbruška a vnútorných aj vonkajších stehien. U mužov zas oblasť brucha a pása, prípadne prsníkov, tzv. gynekomastia. Liposukcia v žiadnom prípade nie je metóda na výrazné chudnutie, ambulantne sa odporúča odstrániť len približne 6-8 % telesnej váhy. Výsledky liposukcie sú okamžite viditeľné, priamo úmerné objemu odstráneného tuku.

Akú záťaž pre organizmus liposukcia predstavuje?

Liposukcia je najčastejšia invazívna procedúra estetickej chirurgie, realizovaná celosvetovo. Riziká však nemožno podceňovať. Preto sa pri zákroku používajú rôzne účinné látky vo filtračnom roztoku, ktorý zvýšuje efektivitu a hladký priebeh laserovej liposukcie. Veľmi dôležitá je dôkladná predoperačná konzultácia s estetickým chirurgom.

Môže sa stať, že po zákroku bude moja postava nesúmerná, prípadne pod kožou vzniknú tukové hrudky?

Áno, môže. Ľudské telo nie je súmerná, presne definovaná forma a liposukciu nerobí stroj, ale človek. Veľký detailista môže nájsť nerovnosti. Čím je však plastický chirurg skúsenejší a liposukčný prístroj šetrnejší, tým optimálnejší je výsledok liposukcie. Ďalšou výhodou tuku je, že pooperačne ho možno do určitej miery modelovať. V prípade, že nerovnosti pretrvávajú aj po zahojení, je možné s odstupom niekoľkých mesiacov jednoducho doodsávať nadbytky, resp. doplniť tuk.

Čo ak začnem priberať alebo otehotniem? Budem vyzerať súmerne?

V oblasti, z ktorej bol tuk odsatý, je menšia pravdepodobnosť pribratia, vzhľadom na zníženie absolútneho počtu tukových buniek. Súmernosť postavy je ovplyvnená viacerými faktormi — životným štýlom, stravovacími návykmi, pohybovou aktivitou či genetikou.

Ak moja koža nie je dostatočne pružná, zostane ochabnutá?

Pred zákrokom je veľmi dôležitá predoperačná konzultácia, pri ktorej estetický chirurg zhodnotí kvalitu kože a objem tuku, ktorý sa plánuje odsať. Za predpokladu, že množstvo kožného nadbytku bude príliš veľké, je možné ho operačne odstrániť. Pri miernom kožnom nadbytku je ideálnou metódou práve laserová liposukcia, ktorá vďaka laserovej energii umožňuje aj lifting okolitej kože.

Sú viaceré druhy liposukcie? Ktorá je ideálna?

Liposukčných metód je viacero. Vývoj medicíny ide neustále vpred, s čím súvisia inovácie aj v oblasti liposukcie. V súčasnosti je prioritou maximálna šetrnosť pre organizmus a maximálna efektivita odstránenia tuku, spojená s liftingom kože a prípadným využitím odsatého tuku na zväčšenie objemu želaných oblastí tela, napr. pŕs, tváre či zadku. Tieto kritéria v súčasnosti spĺňa najmodernejšia LipoLife 3G liposukcia.

Ak podstúpim liposukciu stehien, zmizne aj moja celulitída?

Oblasti, kde sú v podkoží nadmerne nahromadené tukové bunky v ohraničených priestoroch, tzv. celilitída, je možné čiastočne korigovať práve laserovou liposukciou. Zníženie objemu tuku spolu s termickým účinkom laseru spôsobí rozbitie celulitických ložísk a kontrakciu štruktúr podkožia ohraničujúcich jednotlivé tukové oblasti, ktoré vytvárajú vzhľad ‘pomarančovej kôry’. Koža po laserovej liposukcii nadobudne hladší vzhľad.

Na akých častiach tela je možná liposukcia, okrem bokov, stehien a brucha?

Liposukciu je možné realizovať takmer všade, kde tukový nadbytok klientovi spôsobuje ťažkosti. Okrem už spomenutých oblastí sa často koriguje aj oblasť podbradku, kolien, u mužov napr. prsníky, u žien zas oblasť ohanbia.

Stretávate sa s požiadavkou na odstránenie tuku na mieste, kde to nie je možné?

Áno, ide o odstránenie tuku v oblasti brucha, najmä u mužov, ale aj žien s veľkou nadváhou. Problém je, že objem je často tvorený najmä tukom uloženým okolo vnútorných orgánov a nie tukom v podkoží, čo sa nedá korigovať pomocou liposukcie.

Môže sa liposukcia absolvovať počas celého roka?

Laserovú liposukciu je možné realizovať počas celého roka. V lete ju podstupujú najmä zahraniční klienti, prichádzajúci na Slovensko na prázdniny, alebo klienti, ktorí chcú využiť dlhšiu dovolenku na rekonvalesceniu. Najviac zákrokokov sa však robí v chladnejšom období, kedy je nosenie kompresnej bielizne po liposukcii oveľa komfortnejšie.

Koľko tuku sa odsaje pri jednej procedúre?

Objem odsatého tuku závisí od zdravotného stavu klienta, celkovej telesnej hmotnosti, kvality kožného krytu, od formy anestézie a mnohých ďalších faktorov, ktoré sa berú do úvahy pri predoperačnej konzultácii.

Je zákrok bolestivý?

Laserová liposukcia je všeobecne veľmi dobre tolerovaná, prah bolesti však je individuálny. Mieru bolestivosti ovlyvňuje aj množstvo odstraňovaného tuku a fakt, či sa zákrok realizuje v lokálnej alebo celkovej anestézii. Prvé dni po zákroku klienti zväšša preciťujú liposuktované oblasti ako po silnejšej svalovici.

Ako prebieha hojenie? Zostanú jazvy?

Hojenie je výrazne individuálna záležitosť. Výhodou laserovej liposukcie však je, že väčšina hojacich procesov prebieha v podkoží, čo nie je veľmi viditeľné a klient je za niekoľkých dní späť v bežnom živote. Jediné stopy, ktoré sú dočasne viditeľné, sú niekoľkomilimetrové vpichy po liposukčných kanylách. Tieto sa však snažíme lokalizovať do oblastí, kde sú čo najmenej viditeľné, napr. prirodzené kožné ryhy či záhyby.

Ako dlho trvá rekonvalescencia? Musím byť PN? Ako rýchlo sú viditeľné výsledky?

Rekonvalescencia po laserovej liposukcii je vzhľadom na rozsah procedúry relatívne rýchla, zväčša trvá len niekoľko dní. Stredne veľké objemy liposukcie realizujeme najčastejšie vo štvrtok alebo piatok, v pondelok tak klient úž môže ísť v kompresnej bielizni do práce. Dlhodbá PN nie je nutná. Viditeľnosť výsledkov liposukcie závisí od objemu odstráneného tukového tkaniva, hneď po zákroku však ešte nie je možné efekt liposukcie definitívne hodnotiť, vzhľadom na prítomnosť liposukčného roztoku a prirodzený opuch. Výsledný efekt výrazne ovlpyvňuje aj pooperačná starostlivosť zo strany klienta. Tá spočíva v dôslednom nosení špeciálnej kompresnej bielizne a masážach odsatých oblastí.

Je nutné nosiť kompresné prádlo? Ako dlho a ako vyzerá?

Áno, absolútne. Kompresná bielizeň je veľmi dôležitou súčasťou pooperačnej starostlivosti po liposukcii. Umožňuje nám komprimovať, a tak adaptovať kožu o hlbšie štruktúry podkožia pri pooperačnom hojení. Tlak kompresnej bielizne telo čiastočne aj masíruje, čím sa podporuje vytváranie ideálnaych siluet odsatých oblastí. Kompresné prádlo je dôkladne vyberané estetickým chirurgom podľa veľkosti a lokality. Ideálne ho treba nosiť 4 až 6 týždňov. Existuje aj kompresná bielizeň, ktorá je tuhšia, tá je vhodná v iniciálnych fázach po liposukcii. Neskôr je možné vymeniť ju za jemnejšiu a komfortnejšiu, ktorá vytvára optimálne podmienky na ďalšie hojenie.

Prebieha zákrok v plnej narkóze? Aké sú prípadné komplikácie?

Laserovú liposukciu je možné absolvovať v lokálnej aj celkovej anestézii. Voľba záleží od viacerých faktorov, najmä však od preferencií klienta. Komplikácie môžu byť všeobecné, ako pri každom chirurgickom zákroku, napr. krvácanie, infekcia, porucha prekrvenia kože a pod. Špecifickou komplikáciou môže byť vznik nerovností a v krajnom prípade aj tuková embólia.

Má takáto forma liposukcie aj iné efekty?

Lipolife 3G je unikátna laserová liposukcia, ktorá prináša šetrné odstránenie tuku z problémových oblastí, s výrazným znížením pooperačných modrín a opuchov. Vplyvom laserovej energie prístroj súšasne stimuluje tvorbu kolagénu v podkoží, čím kožu aj napína a zároveň redukuje celulitídu. Koža a podkožie má vďaka účinkom lasera viditeľne hladší charakter.

V akých prípadoch zákrok nie je vhodný?

Ak estetický chirurg pri konzultácii zistí, že zdravotný stav klienta neumožňuje realizáciu zákroku. Nie je vhodný ani v prípade, ak má klient nereálne očakávania týkajúce sa výsledku operácie.

Liposukcia v žiadnom prípade nie je metóda na chudnutie, ale na formovanie postavy a problémových partií.

1

Lipografting

Prenos tuku z problémových oblastí na miesta, ktorým pridá na kráse

 

Okamžitá aplikácia vlastného tuku je vysoko účinnú a v súčasnosti populárna metóda na tvarovanie a zväčšovanie želaných partií tela. Prirodzená integrácia má úžasný potenciál na dosiahnutie trvalej korekcie.

LipoLife 3G dosahuje vysokú mieru vitality tuku. Zákrok je rýchly, pohodlný, jednoduchý. Vďaka jedinečnej laserovej technológii umožňuje kvalitný fat grafting s dlhodobými výsledkami.

Autológny prenos tuku môže byť prínosný aj pre pacientov, ktorí sú alergickí alebo citliví na výplňové materiály či silikón.

Lifting

Stiahnutie elastínu a stimulácia kolagénu, s pôsobivým účinkom vypnutia kože.

 

Laserové energia LipoLife 3G popri odsávaní tuku účinne sťahuje kolagénové aj elastínové vlákna a stimuluje tvorbu nového kolagénu. Výsledkom je pevnejšia a vypnutejšia koža. Veľký efekt možno vidieť najmä v citlivejších oblastiach, akými sú tvár a krk, či v oblastiach s celulitídou.

LipoLife 3G odstraňuje celulitídu cieleným pôsobením priamo na jej zdroj v podkladovom štruktúrnom tkanive. Laserová energia sa zavádza pod kožu, dochádza k oddeľovaniu kože od tukového tkaniva, účinnému rozbíjaniu celulitických ložísk a reštrukturalizácii kože, ktorá nadobúda hladší vzhľad.

Systém obsahuje aj špeciálnu kanylu LipoTight na lifting tváre a krku. Laserová energia sa emituje priamo pod kožu, v oblastiach kde je ochabnutá, najčastejšie to sú nasolabiálne záhyby, dolná čeľusť a krk. Možno ju použiť aj na malé úpravy po faceliftingu či odstránenie asymetrie.

Liposukcia

Odsatie tuku, prináša okamžitý efekt a ladne tvarovanú postavu.

 

LipoLife 3G umožňuje súčasné pôsobenie lasera a odsávania vďaka špeciálnej kanyle. Tento jedinečný prvok pomáha lekárovi ľahšie prechádzať tkanivom a účinnejšie aj rýchlejšie odstraňovať tukové bunky.

Laserová energia po prieniku do tkaniva kauterizuje cievy, čím sa minimalizuje krvácanie, opuchy, hematómy, edémy či modriny aj pooperačná bolesť.

Súbežnou aplikáciou lasera a odsávania sa zjednodušuje celý postup, znižuje celkový čas zákroku, zvyšuje efektivita zákroku a skracuje čas rekonvalescencie.